Temizlik Şirketi Nasıl KuraBilirim

Temizlik Şirketi Kurmak İçin;

Nasıl temizlik şirketi kurulur sorusu:

Sektördeki Temizlik Firmalarının en çok karşılaştığı sorular arasında başı çekmektedir. Temizlik şirketi kurmak için nereden nasıl başlamak gerekir? Kazançlı bir iş midir? Temizlik şirketi fazla para kazandırır mı? Fazla sermayeye ve bilgi birikimine ihtiyaç var mıdır? Bu iş için okul okumaya gerek var mıdır ya da uzmanlık edinebilir miyim gibi bir yığın soru ardarda gelmektedir.

Temizlik firması kurmak için ne kadar para gerekli? Temizlik branş önceliğinize göre planlama yapmadan işe koyulduğunuzda, temizlik şirketi açmak için tahmin edilen düşük sermayenin daha başlangıç seviyesinde size yetmediğini görürsünüz. Bunun için öncelikle bir kağıt kalem alıp akla gelenleri kağıt üzerine dökmekte fayda var. Personelleri bir yerden bir yere götürecek servis araçları ile başlayabilirsiniz. Uzmanlık dalına göre gerekli makine ve malzemeler, işin yönetimi için gerekli ofis ve depo, personel eğitimleri için ayrılan bütçe, kuruluş ve muhasebe, iş güvenlik, işyeri hekimlik masrafları… Araç ve makinelerde mutlaka yedek koymakta fayda var. En önemlisi iyi bir planlama ile gereksiz tedarikten kaçınmak ve daha iş bilir olmak. Gerekli sermayenin sizin için fazla olduğunu düşünüyorsanız Kosgep’ten danışmanlık alabilirsiniz. Gene bayilik alarak daha kolay hizmete başlayabilirsiniz. Her nasıl başlanırsa başlansın markalaşma bilinci ile hareket etmelisiniz.

Her sektör gibi temizlik sektörü de uzun vadede daha iyi kazanç sağlayacağından bu iş için çoğu zaman sermayeden ziyade kendi ömrünüzü de adamanız gerekeceğini unutmayınız. Hizmet sektörlerinin başında gelen temizlik sektörü, hafta sonu ya da gece yarısı ya da bayram tatilinde çalışma gibi zaman açısından çok fazla fedakarlık yapmayı gerektirir.

Unutulmamalıdır ki; herhangi ticarî bir alanda şirket kurmak isteyen tüm girişimciler için atılması gereken ortak adımlar mevcuttur. Bunlar, şirket/firma bazında değerlendirildiğinde ‘temel’ unsurlar olarak nitelendirilebilir. Tasarlanan iş ne olursa olsun, kâr etme amacına ulaşılabilmesi için öncelikle dikkat edilmesi gereken noktalara değinmek istiyorum. Çünkü; akla ilk gelen sorular ‘ne kadar kazanırım?’, ‘kâr edebilir miyim?’, ‘kuracağım şirket türü ne olmalıdır?’ vb. olmaktadır. İşte bu araştırma metninin amacı; tüm bu sorulara cevap verirken, bir yandan da kurmayı hedeflediğiniz ‘temizlik şirketi’ yolunda ne tür desteklere başvurabileceğiniz konusunda ışık tutmak olacaktır. Genelden özele, tümdengelim yöntemiyle, ‘temizlik şirketi’ kurmak yolundaki tüm adımları bu araştırma yazısında bulacaksınız.

Bu genel-geçer bilgiler ışığında, asıl konumuz olan ‘temizlik şirketi’ başlığına değinecek olursak; yapacağınız işin piyasada ne kadar yer bulduğuna dair net bir grafik çizmek doğru ve geçerli olmayacaktır. Aynı hizmet başlığı altında kurulmuş şirket ve firmalar değerlendirildiğinde, bölgesel ve ekonomik faktörlerden daha çok şirket sahiplerinin attığı adımların etkili olduğu göze çarpmaktadır. Şirket türü dikkate alınmaksızın, satılan veya sunulan hizmetin ne olduğu kadar, niteliği de önemli..! Sermaye ve kredibilitenizin sınırlarını aşmadan, usulüne uygun adımlarla kurulan her şirkette olduğu gibi, Temizlik Şirketlerin’de de ne kadar kazanacağınız kuruluş aşamasından itibaren atacağınız adımlarla doğru orantılı bir çizelge gösterecektir.

Temizlik Şirketi kuracaksanız ve bu yolda kazanç sağlamak istiyorsanız şu maddelere özen göstermeniz yerinde olacaktır”

  • Detaylı bir araştırma ile yola çıkın! (İşin riskleri, levazım listesi, alabileceğiniz destekler, gerekli izinler vs.)
  • Aynı hizmet dalındaki rakip firmalara göz atın! (Şirketi kuracağınız bölge ve işleyiş açısından yol gösterir.)
  • İyi bir reklam stratejisi belirleyin! (Güven esaslı ve dikkat çekici slogan, afiş, web sitesi gibi detayları tercih edin.)
  • Gelir-gider hesabınızı baştan yapın! (Her şirket için olmazsa olmaz donelerden biri…)
  • Kuracağınız Temizlik şirketinin türünü belirleyin! (Ev – Ticarî Alan – Özel Bölge)

ELKAGroupe Temizlik Firma kurucusu elkagroupe Kurumsal temizlik personelleri Temizlik şirketi nasıl kurulur Cam temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler

Temizlik şirketi kurmak isteyenlere danışmanlık; Temizlik şirketi açmak ve yönetmek için işletme okumakta fayda var. Fakat şayet işletme okumamış iseniz iyi bir kadro kurarak ve gerekli eğitimlere katılımları sağlayarak, konunuzda uzmanlaşabilirsiniz.

Güçlü bir kadro sektörde emin adımlar ile ilerlemenizi sağlayacaktır. Başlangıçta iyi bir planlama ile uzmanlaşılacak dalları belirlemek lazım. Ev temizliği, ofis temizliği, dış cephelerin temizliği, cilalama hizmetleri, parça halı yıkama, halıfleks temizliği, okul, mağaza temizlikleri, fabrika temizlikleri. Mekan ve yapılacak iş açısından hangi dalları öne almalıyız. Parça halı yıkama yapacak isek öncelikle büyükçe bir yıkama tesisi kurararak işe başlamalıyız.

Yer ve mekan seçimi iyi yapıldığında uzun yıllar hizmetin devamı aynı güzergah üzerinden sağlanabilir. Yerinde halıfleks yıkama için gerekli makine ve donanıma sahip olunmalıdır. Binaların dış cephelerini temizlemek amaçlanıyor ise farklı malzeme ve aparatların yanı sıra bir takım uzmanlık belgelerine sahip olunmalıdır. Hem firmanın hem de çalışan personelin bu belgeleri edinmiş olması gerekir. Sektör içinde iyi bir yer edinilmek isteniyor ise nitelikli elemanlar ile güçlü kadrolar oluşturulmalıdır.

 

Bilgi ek Firmamız bu konuda bilgi danışmanlığı yapmaktadır 05072048875 detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın