Denizli Su Sebili Temizliği

Denizli Su Sebili Nasıl Temizlenir ev ve iş yerlerinde hayatımızı kolaylaştıran teknoloji cihazlardan bir tanesidir. Hem sıcak hem soğuk suya kolayca ulaşabilmenizi sağlayan teknoloji dostu bir cihazdır. Ayrıca kapalı bir sisteme sahip olması dolayısı ile suyunuzun dış etkenlerden etkilenmeyeceğine ve kirlenmeyeceğine emin olabilirsiniz.

Böylesine kullanışlı olan bir aletin bu denli çok tercih edilmesi de gayet normaldir. Ancak her eşya ve aracın olduğu gibi su sebili temizliği de belirli aralıklarla mutlaka yapılmalıdır. Özellikle uzun zaman kullanılmamış olan su sebillerinin içinde kalan su kokuya ve kirlenmeye neden olabilmektedir. Her gün su içtiğimiz sebillerin dezenfektasyonu da oldukça önemlidir.

Su Sebili Temizliği Nasıl Yapılır ?
Çoğunlukla bu işi özel olarak yapan firmalardan yardım alınması tavsiye edilir. Çünkü su sebili temizliği için kimyasal temizleyicilerin kullanılması doğru bulunmamaktadır. İnsan sağlığına zararlı olmaları ve sebilin iç yapısındaki karmaşıklıktan dolayı kolayca dışarı atılamaması nedeniyle kimyasal deterjan ve ya dezenfektanlar tavsiye edilmez.Bu özel sebil temizleme firmaları sebilleri genellikle ozon ile temizlemektedirler. Bunun için soluduğumuz havadan ozon üreten ve sebilin içine ileten bir sisteme sahip özel makineler kullanırlar. Ozonun insan sağlığına zarar vermeyeceğinden dolayı bu su sebili temizleme yönteminin en doğru yöntem olduğu düşünülmektedir.

Evde Su Sebili Temizliği Nasıl Yapılır ?
Su sebilinizi evde temizlemek istiyorsanız bunun için de aşağıdaki yöntemleri takip etmelisiniz;

Bu işlem için üzüm sirkesi kullanmanız sağlıklı bir temizlik yapabilmeniz için en doğru yöntemdir. 19 litrelik damacananın üçte ikisini su ile doldurun. Bu kadar su için bir litre üzüm sirkesi uygun olacaktır. Üzüm sirkesini de damacanaya boşaltın.
Su pınarı üzerinde damacana yokken musluklarını kullanarak içinde kalan bütün suyu atmasını sağlayın.
Hazırlamış olduğunuz damacanayı sebilin üzerine oturtun.
Su sebilinin fişi takılı ve çalışır haldeyken iki taraftan da muslukları açıp karışım halindeki suyun sebilin haznelerine dolmasını sağlayın.
Sebiliniz bu halde yaklaşık olarak altı saat kadar kalmalıdır. Bu zaman zarfında aralıklarla bir miktar su akıtıp karışımın tamamının sebilin içinden geçmesini sağlayın.
İşlemi tamamladıktan sonra iki üç kez temiz su devridaim ettirin. Böylece su pınarının içindeki sirkeli suyun etkisini ortadan kaldırmış olacaksınız.
Su pınarınız temizlenmiş bir halde tekrar kullanıma hazır.
Su sebili temizleme ilacı kullanarak su sebili temizleme;

Yedek parça sağlayıcısından ya da hiper marketlerden satın alabileceğiniz su sebili temizleme ilacı ile bu işlemi evinizde yapabilirsiniz.
Su sebili temizleme ürünü solüsyon ya da toz haline satılmaktadır.
Sebilin su haznesini boşaltın, temizleme sıvısını hazneye döküp, üzerine 2 lt su ilave edin.
1 saat beklettikten sonra musluklardan suyu akıtın.
Daha sonra her iki musluktan da temiz su akıtın, bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.
Su sebili temizleme solüsyonundan tamamen arındırdıktan sonra sebili kullanmaya başlayabilirsiniz.
Su sebilini temizlerken dikkat edilmesi gereken hususlar;

Su sebilinizi iki ila üç ayda bir temizlemeniz tavsiye edilmektedir. Özellikle soğuk su kısmında zamanla mikroplar oluşmakta ya da yosunlaşma olabilmektedir.
Bununla birlikte kesinlikle kimyasal temizleyici tercih edilmemelidir. Üzüm sirkesi gibi doğal ve insan sağlığına zararı olmayan asitler kullanılabilir.
Buhar basınçlı temizleyiciler de aletinizin yapısını bozabileceğinden kesinlikle kullanılmamalıdır.
Dış kısımları temizlenirken cihazın fişi çekilmeli ve bu şekilde temizlik yapılmalıdır.
Kaliteli su kullanmanız da sebilinizin temizliğini muhafaza etmenizde size yardımcı olacaktır.
İş yerlerindeki su sebillerinin de ihmal edilmemesi ve periyodik olarak temizlettirilmesi gerekir.

Bir cevap yazın