Banyo temizliği için öneriler

Doğru düzgün temizlenen bir banyo, pırıltılı musluklar ve tertemiz fayanslar ile bir saray gibi parlayabilir. Banyo nasıl temizlenir bölümünü sizin için adım adım yazdık.

Banyo temizliği için hazırlık

 • İhtiyacınız olmayan her şeyi kaldırın. Diş fırçaları, şampuan şişeleri, sabunluklar, havlular gibi şeyleri, temizlik bitene kadar ortadan kaldırın.
 • Temizlik ürünlerinizi hazırlayın. Banyoyu temizlerken, ihtiyacınız olacak tüm temizlik ürünlerini ve aletlerini bir araya toplayın. Banyo fayans temizliği için biz Sirke ve Kabartmatozu  kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
 • Odayı havalandırın ve güvenlik önlemlerinizi alın. Camları ve kapıları açın. Temizliğe başlamadan mutlaka plastik eldiven giyin.
 • Klozete tuvalet temizleyici dökün. Sirke ve Kabartmatozu   gibi bir tuvalet temizleyici ürün kullanmak tuvaletinizi temizlemenize yardımcı olacaktır. Ürünün kullanım talimatlarına mutlaka uyarak klozete dökün. Siz diğer işlerle meşgulken, yarım saat bekletin.
 • Banyonun baştan aşağı tozunu alın. Dolapların üstünü ve duş perdesi borusunu her yeri temizleyin.                                                                                                                                                               Banyoda yüzey temizliği

Bir banyonun temiz olduğunun en büyük göstergesi, parlayan yüzeylerdir. Yüzey temizliği sırasında eldiven giyerek mutlaka ellerinizi korumanızı öneriyoruz.

 • Önce duvarlar, pencereler ve tavanı temizleyin. Küfle karşılaşırsanız merak etmeyin. Küflü bölgeye dezenfektan sprey sıkın ya da çamaşır suyu dökün. Bu tür ürünler kullanmadan önce ürünün kullanım talimatlarına göz atın ve ürünü küçük bir yerde test edin. Daha sonra eski bir bez ya da süngerle küfü silin ve çamaşır suyunu durulayın.
 • Duş ya da küveti temizleyin. Duşta sabun artıkları ve kireç birikmişse, bunların üstüne Kabartmatozu ve limon dökün ve ovun. Daha sonra da durulayın. Kireç temizliği için duş başlığını birkaç saat sirke içinde de bekletebilirsiniz. Temizlik ürünlerini kullanmadan önce kullanım talimatlarını mutlaka okuyun.
 • Lavabo, musluklar ve tezgahları temizleyin. Banyo temizleyici sıkıp birkaç dakika bekletin ve daha sonra sabun ve diş macunu artıklarını temizlemek için ovun. Sıcak suyla durulayın. Muslukları temiz bir bezle silerek parlatın.
 • Aynaları temizleyin. Aynalara sıçrayan diş macunu lekelerinden kurtulmak için, cam temizleyici sıkın ve temiz bir bezle silin. Ekstra parlaklık için aynayı bir bez ya da gazete kağıdı ile ovun.
 1. Tuvalet temizliği

Tuvalet temizliği pek zevkli olmasa da çok önemlidir ve banyonuzu hijyenik tutmanın önemli adımlarından biridir.

 • Tuvaletin dışını temizleyin. Tüm yüzeylere Sirke ve Kabartmatozu sıkın ve bir bezle silin. Klozet kapağını, oturağını ve bunların menteşelerini iyice temizleyin. Etrafa mikrop yaymamak için tuvalet temizliğinde kullandığınız bezi başka yerde kullanmayın. Tek kullanımlık dezenfektanlı mendiller de bu iş için idealdir.
 • Klozeti ovun. Önceden klozete Sirke döküp bekletirseniz bu iş çok daha kolay hallolur. Tuvalet fırçasıyla, klozetin her yerini fırçalayın ve birkaç kez sifonu çekin. Klozetiniz parlayacaktır.
 1. Banyo temizliğinin son adımları

 • Yerleri süpürün ve paspaslayın. Kapıya en uzak noktadan başlayarak, kapıya doğru yerleri süpürerek toz ve saç kıllarını temizleyin. Tuvalet çevresini temizlemeyi de unutmayın. Daha sonra herhangi bir temizlik ürünü kullanarak yerleri silin ve kurumaya bırakın.
 • Banyonuzu havalandırın. Camları açarak ve varsa havalandırmanızı çalıştırarak banyonuzdaki nemden kurtulun.

Bu önerilerle banyo temizliği zor bir iş olmaktan çıkacak. Haftada bir bu şekilde banyonuzu temizleyerek misafirlerinize göstermekten korkmayacağınız temiz, ışıltılı bir banyoya kavuşacaksınız.

Bir cevap yazın